Navigácia
Statočnosť
Ak deti nevedieme vo výchove k premáhaniu sa, môžu veľmi ľahko padnúť do zlozvyku, ktorým je „stále sa na niečo sťažovať“. Ak nechceme, aby dieťa stále za niečo fňukalo, nemôžeme mu neustále ustupovať.
Sila premáhania sa je základom všetkých ostatných čností.
Dieťa je dobré už od malička viesť k striedmosti a skromnosti. Tak sa naučí byť šťastné a spokojné aj s málom, čo má a vie byť za to vďačné.
Deti si premáhanie sa rozvíjajú vtedy, keď to dospelí od nich vyžadujú. Rodičia a učitelia musia vyžadovať od deti malé sebazapretia, ktoré sú adekvátne ich veku a osobnosti.
Pri rozvíjaní tejto čnosti pomáha šport adekvátny k ich veku, ako napríklad bicyklovanie, beh a pod.
Pomáhajme deťom, aby sa počas celého dňa snažili dosiahnuť malé ciele v sebazapieraní.
Požiadavky na deti majú byť v súlade s úrovňou ich vyspelosti. Nemôžeme požadovať veľké veci, ani ich žiadať o viac vecí naraz.
Musíme ich často motivovať slovami: „Ty to zvládneš!“; „Ty to dokážeš!“. Tieto povzbudenia ich motivujú a pozývajú bojovať a učia ich prekonávať sa. Je dôležité ich námahu oceniť.
Deti treba povzbudzovať a nedovoliť im vzdať sa pri najmenšej prekážke. Nie je správne myslieť si, že ich uchránime, ak budeme robiť veci za ne. Máme im pomáhať prekonávať problémy a dávať im rady. Učíme ich, aby postupne samy prekonávali prekážky, a nie aby sme ich my odstraňovali a deti vo všetkom ochraňovali.
Ako vždy, rodičia by mali byť najlepším vzorom pre svoje deti, ktoré sa od nich učia. Deti si všímajú, ako sa ich rodičia snažia prekonávať prekážky, ako reagujú a hlavne, že sa nevzdávajú.
Pamätaj
- Viem ukázať, že sa dokážem premôcť.
- Dokážem sa premôcť aj pri športe, domácich prácach a aj pri aktivite, ktorá ma baví - dokážem ju prerušiť.
- Dokážem byť vďačný a spokojný aj za málo a všetko, čo mám.
- Motivujem slovne a často.
- Oceňujem námahu, povdzbudzujem k dokončeniu úlohy a prekonávaniu prekážok.
Aktivita na doma
3.-4. roční – nesťažujem sa, som statočný
- Rozprávajte sa so svojím dieťaťom. Vyzvite ho, aby si spomenulo na nejakú situáciu, keď sa udrelo a nesťažovalo sa toľko.
- Pripomeňte dieťaťu, že byť statočný znamená poslúchnuť a neodvrávať, ak má ísť načas do postele alebo vykonať niečo, čo mu poviete.
4.-5. roční – sedím správne, aby som mohol pracovať
- Porozprávajte sa so svojím dieťaťom o tom, čo robili na túto tému v škôlke. Pripomínajte mu, že musí sedieť správne v škôlke, ale aj doma.
- Ak sedí za stolom, kde si kreslí alebo počas jedenia, dohliadnite na to, aby sedelo v správnej polohe. Dajte mu nejaký obrázok alebo značku, ktorá mu pripomenie, že má správne sedieť.
- Ako v každom návyku, tak aj v tomto ste ako rodičia prvým príkladom. Sedieť správne pri čítaní, jedení, pozeraní televízie...
5.-6. roční – zjem všetko, čo mi dajú- Porozprávajte sa so svojím dieťaťom o tom, čo robili na túto tému v škôlke. Vaše 5-ročné dieťa by si už malo zvyknúť jesť rôzne druhy jedál. Najlepšia cesta ako to dosiahnuť, je neustúpiť, aj keď sa bude sťažovať, že mu to nechutí.
- Snažte sa doma pripravovať vyváženú a pestrú stravu. Viete, čo mu chutí a čo mu nechutí. Podľa toho zostavte jedálniček tak, aby mu aspoň jeden chod jedla chutil. Tak dosiahnete, že si dieťa ľahšie navykne jesť všetko.